آموزش سئو تکنیکالآموزش سئو مقدماتیسئو

ارتباط سرعت وب سایت و سئو |سرعت بالای سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

سرعت سایت و سئو، آسیب سرعت پایین به کاربران و رتبه

سرعت بالای سایت چه تاثیری بر سئو دارد؟

کاربران از وب سایت ها انتظار دارند تا سرعت بالایی داشته باشند. با پیشرفت تکنولوژی و در دسترس بودن اینترنت در تمامی مناطق از طریق دستگاه های موبایل، سرعت پایین وب سایت می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی سئوی آن داشته باشد. ارتباط سرعت وب سایت و سئو موضوعی است که ذهن اکثر افراد را به خود درگیر می کند.

گوگل می داند که مدت زمان بارگذاری یک صفحه، نقش بسیار مهمی در خلق تجربه کاربری برای مخاطبان دارد. انتظار برای نمایش محتوا، عدم توانایی تعامل با یک صفحه و حتی مشاهده تاخیر سبب ایجاد یک تجربه کاربری بد برای کاربران می شود.

این اتفاق برای وب سایت ها نیز بسیار بد می باشد. تحقیقاتی که در سال 2016 به انجام رسید، بیانگر این بودند که اگر یک صفحه وب در عرض سه ثانیه بارگیری نشود، 53 درصد از بازدید کنندگان وب سایت که از طریق تلفن همراه به صفحه مراجعه کرده اند، آن را ترک می کنند. همچنین سرعت پایین وب سایت می تواند سبب دیدگاه بدی نسبت به یک برند را در مخاطبان ایجاد کند.

در واقع، تحقیقات نشان می دهد میزان استرس ناشی از انتظار بارگیری یک صفحه وب می تواند بیشتر از تماشای یک فیلم ترسناک استرس زا باشد.

به همین دلیل عجیب نیست که گوگل از سرعت وب سایت به عنوان یک فاکتور برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده کند. گوگل از سال 2010 از سرعت وب سایت به عنوان عامل موثری در رتبه بندی یاد می کند. این عامل از سال 2018 اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در واقع امروزه سرعت بالای وب سایت به معنای تجربه کاربری بهتر می باشد.

 

تاثیر سرعت وب سایت بر سئو: آسیب سرعت پایین به کاربران و رتبه

سرعت وب سایت تنها از دیدگاه گوگل مهم نمی باشد بلکه تحقیقات نشان داده اند که سرعت پایین وب سایت می تواند تاثیر بسیار زیادی برروی عملکرد و نتایج آن داشته باشد.

آمار

  • 47٪ از افراد انتظار دارند که وب سایت در کمتر از 2 ثانیه بارگیری شود. ( wired.com )
  • اگر روند معاملات بسیار کند باشد، 20٪ از کاربران سبد خرید خود را رها می کنند. ( radware.com )
  • آمازون دریافت که هر 100 میلی ثانیه تاخیر برای آن ها، 1٪ در فروش آن ها تاثیر می گذارد.
  • بی بی سی دریافت که آن ها به ازای هر ثانیه تاخیر در بارگیری وب سایت ، 10٪ از کاربران خود را از دست می دهد.

این زیان ها و ترک وب سایت به این دلیل اتفاق می افتد که کاربران دوست ندارند منتظر بمانند. ایجاد تجربه کاربری ضعیف می تواند سبب شود که کاربران وب سایت شما را ترک کنند، از وب سایت های دیگر بازدید کرده و از رقبای شما حمایت کنند.

این رفتارها توسط Google به راحتی قابل ردیابی می باشد (از طریق بازگشت به صفحات نتایج موتور جستجو، بازدید کوتاه وب سایت و سایر نشانه ها) نشانه های قوی هستند که صفحه نباید در جایگاه قبلی رتبه بندی شود.

 

گوگل وب سریع تری می خواهد

گوگل و وب سریع

سرعت تنها برای کاربران خوب و مفید نیست و ارتباط سرعت وب سایت و سئو تنها به این موضوع ختم نمی شود، بلکه سرعت وب سایت برای گوگل نیز مفید و سودمند می باشد. وب سایت هایی که کند هستند اغلب ناکارآمد هستند. آن ها ممکن است پرونده های بزرگ زیادی را بارگیری کنند، محتوای خود را بهینه سازی نکرده و یا از فناوری های مدرن برای ارائه صفحات خود استفاده نکنند. این ها از جمله دلایلی هستند که سبب کند بودن یک وب سایت می شوند.

این موضوع بدان معناست که گوگل مجبور است پهنای باند بیشتری مصرف کند، منابع بیشتری را اختصاص دهد و هزینه بیشتری را خرج کند.

در وب، ذخیره هر میلی ثانیه و یا کاهش هر بایت در حجم محتوا سبب افزایش سرعت وب سایت می شود. در اغلب اوقات، تغییرات ساده در پیکربندی، فرآیندها یا کد می تواند سبب سریع تر شدن وب سایت ها شود.

این موضوع ممکن است یکی از دلایلی باشد که Google مبلغ بسیار زیادی در پروژه AMP سرمایه گذاری کرده و در آموزش عملکرد خود بسیار سرسخت است.

وب سریع تر برای کاربران بهتر است و هزینه های عملیاتی Google را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در هر صورت، این بدان معنی است که آن ها همچنان به پاداش دادن به وب سایت های سریع ادامه خواهند داد.

 

نتیجه گیری

هیچ فردی در دنیا وجود ندارد که انتظار کشیدن را دوست داشته باشد. این موضوع در عرصه وب نیز صدق می کند با این تفاوت که در این عرصه میلی ثانیه ها هستند که بر روی نتایج تاثیر می گذارند. در این مقاله تلاش کردیم تا به موضوع تاثیر سرعت وب سایت بر سئو بپردازیم. سرعت وب سایت یکی از عوامل موثر در رتبه بندی وب سایت بوده و اهمیت آن روز به روز افزایش می یابد. سرعت وب سایت هم از دیدگاه کاربران و هم از دیدگاه گوگل مهم می باشد. پس باید بدانید که سرعت وب سایت یکی از عواملی است که باید توجه زیادی به آن داشته باشد. برای آگاهی از نحوه افزایش سرعت وب سایت می تواند مقاله ی ” نحوه بالا بردن سرعت سایت | چگونه سرعت لود سایت را بالا ببریم؟ ” را مطالعه فرمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

0 0 رای
امتیاز مطلب
اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای درون خطی
نمایش تمامی نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
مشتاق نظرات شما هستیم. لطفا نظرات خود را بین کنیدx
()
x
بستن
بستن